تبلیغات
گامی برای شناخت طایفه ی بزرگ شیرزایی'نارویی' - معرفی طایفه ی حسین بر

گامی برای شناخت طایفه ی بزرگ شیرزایی'نارویی'

معرفی طایفه ی حسین بر

حسین بر یکی از طوایف ریگی می‌باشد که طایفه از ۳ تیره بزرگ و ۳۲ زیر مجموعه تشکیل گردیده‌است که مهمترین تیره‌های آن عبارتنداز :

۱- نتوزهی ۲- گنگوزهی ۳- حسین بر

این سه گروه در اصل سه نفر می‌باشند (نتو، گنگو و میرحسین) که فرزندان میر حسن می‌باشند و به علت این که در منطقه ریگستان ماشکید زندگی می‌کردند به ریگی مشهور هستند. فرزندان میرحسین درمناطق جالق، گشت، نسکند، آشار وکارچان و مناطق دیگری از سرباز و زابل، جعفرآباد، جزینک، میانکنگی، میرجاوه، لادیز نازیل و گزو پراکنده شده‌اند.

تیره‌های طایفه حسین بر [ویرایش]

در گشت به شهرت حسین بر، درزابل به ریگی و ریگی جلایی در مناطق سرباز به کمال زهی، افضل زهی، شهدادزهی، دلمراد زهی، ملازهی و بزرگزاده، معروف هستند. در میرجاوه به ریگی و در بزمان و دلگان به هوت حسین بر و بامری حسین بر و حسین بر درجالق به ریگی معروف هستند. درگشت میر هانزهی (حاجی لعل محمد)، محتاج زهی (دین محمدگمی)، بهرامزهی(حاجی نورمحمد و میرعثمان ، میرین زهی (حاجی ملک) از مهمترین تیره‌های حسین بر می‌باشند. در گشت علاوه از نوادگان میر حسین گروهی از تیره‌های گمشادزهی که سالیان دراز در گشت زندگی می‌کنند به شهرت حسین بر معروف هستند از جمله: ریئس محمد زهی (مولوی محمد لشکر خان)، شهمرزهی (صابخان حاجی مراد)، حسن زهی (شهمیر خدابخش) می‌باشند. بسیاری از افراد کم زاد هم به شهرت حسین بر مشهور می‌باشند و قلیلی از مردم روستا که اول فامیل آنها حسین بر بوده‌است بعد تغییر داده‌اند من الجمله اعتمادی و مسلم پور که در اصل هیدوچی می‌باشند، پور حسینی و حسین پور پیمان می‌باشند.

 


طبقه بندی: معرفی اقوام بلوچ،
Weblog Themes By Pichak

نویسندگان

آرشیو مطالب

نظر سنجی

شما جزء کدام یک از طایفه های بلوچ هستید ؟درباره وبلاگ


آمار سایت

بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :